Strona główna » Przepisy » Kaszanka wegańska – przepis

Kaszanka wegańska – czyli bez mięsa, zrobiona z superfoods! Poznaj nasz przepis.


Mamy dla Was bardzo ciekawą alternatywę dla tradycyjnej kaszanki – kaszanka wegańska. Tak, to jest to możliwe!

W naszym przepisie na wegańską kaszankę zastąpiliśmy kaszę gryczaną komosą ryżową czyli quinoa. Przez ilość swoich składników odżywczych, bogactwa witamin i minerałów, a także przeciwutleniaczy jest uznana za superfood.

Nie tylko fani zdrowej żywności są zainteresowani tym ziarnem. Nawet NASA prowadzi badania nad jej użytecznością podczas potencjalnych lotów w kosmos.

Quinoa pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie była uprawiana już 5 tysięcy lat temu. Nazywana była przez Inków „matką ziaren”, a legenda głosi, że władca Inków co roku ceremonialnie zasadzał pierwsze nasiona komosy ryżowej.

Niestety ta święta roślina omal nie wyginęła. Po najeździe Hiszpanów na Amerykę Południową, była tępiona, jako „jedzenie Indian”.
Hiszpanie próbowali zastąpić jej miejsce pszenicą, ale w wysokich Andach udało się ocalić zbiory. Jej popularność wzrasta od lat 70-tych ubiegłego wieku, kiedy to para Amerykanów studiująca duchowość w boliwijskich Andach odkryła na nowo ten wspaniały produkt i przedstawiła go zachodniej cywilizacji.

Komosa ryżowa nie jest zbożem, z genetycznego punktu widzenia bliżej jej do szpinaku. Ma kilka odmian, w zależności od obszarów występowania, np. górska, dolinowa czy subtropikalna. Jej uprawa sprawdza się szczególnie w obszarach górskich. Nie wymaga nawożenia i może rosnąć na ubogiej w składniki odżywcze glebie. Naukowcy widzą w komosie nadzieję na rozwiązanie problemu głodu w niektórych częściach świata.

Zawiera duże ilości lizyny, która jest bardzo istotnym aminokwasem dla człowieka. Dostarczamy ją głównie w produktach mięsnych i odzwierzęcych, a niezbędna jest szczególnie w okresie rozwoju oraz podczas budowy białek w mięśniach i kościach, podczas wytwarzaniu hormonów oraz przy procesie odnowy tkanek. Lizyna jest rzadko spotykana w zbożach, dlatego quinoa jest fantastycznym produktem w wypadku diet roślinnych.

Quinoa jest sycąca i lekkostrawna. Kaszanka wegańska ma tą zaletę, że po zjedzeniu nie ma odczucia ciężkości, która może pojawiać się w wypadku kaszanki tradycyjnej. Ale absolutnie nie traci na swoim smaku. W poniższym przepisie udało się nam uchwycić ten niepowtarzalny kaszankowy smak, a standardowe produkty zastąpić o wiele zdrowszymi zamiennikami.
Co więcej – macie niepowtarzalną okazję zaimponować swoim wegańskim znajomym!

Warto spróbować czegoś nowego – polecamy!

FASANio wegetariańska kaszanka 1

Wege kaszanka – przepis

 Wykorzystane materiały:

Kaszanka wegańska – składniki:

  • fasola czerwona w puszcze – 3 puszki (małe)
  • komosa ryżowa – 400g
  • siemię lniane – 100g
  • sos sojowy jasny – 50ml
  • musztarda Dijon – 1 łyżka
  • cebula czerwona – 200g
  • czosnek – 10g
  • papryka słodka czerwona w proszku – 5g
  • olej słonecznikowy bądź – kwestia preferencji – 40ml
  • sól, pieprz – do smaku
  • jelita białkowe – fi65

Przygotowanie:

W małym garnku prażymy komosę ryżową, po około 5 minutach kiedy poczujemy intensywny zapach kaszy (nie spalenizny!) zalewamy wodą i gotujemy do miękkości z odrobiną soli. Siemię lniane zalewamy wrzątkiem (wody wlewamy na równo z siemieniem) i pozostawiamy na ok. 10 min. Następnie blendujemy razem z wodą. Powinna powstać klejąca papka. Równocześnie w dużym garnku rozgrzewamy olej. Wrzucamy cebulę i czosnek – szklimy, a następnie dodajemy paprykę. Po około 5 minutach dodajemy kolejno fasolę, sos sojowy, musztardę i powoli dusimy często mieszając. Kiedy fasola zacznie się rozpadać, zdejmujemy z ognia i dodajemy 1/2 ugotowanej komosy ryżowej oraz zblendowane siemię lniane. Wszystko razem dokładnie blendujemy. Następnie dodajemy pozostałą komosę i mieszamy ręcznie jednocześnie doprawiając solą i pieprzem wedle własnego uznania. Gotową masą napełniamy sztuczne osłonki białkowe szerokości fi 65. Mocno zawiązujemy końce sznurkiem wędliniarskim. Muszą być mocno nabite, ponieważ w trakcie dalszej obróbki termicznej będą tracić wodę i tłuszcz.

Osadzanie:

Kaszanki zostawiamy na 12 godzin w chłodnym miejscu do osadzenia (temp. max. 7°C). Po tym czasie możemy mocniej zacisnąć osłonki lekko ubijając poprzez ponowie zawiązanie sznurkiem bliżej farszu.

Wygrzewanie i osuszanie:

Produkt można wygrzać w temperaturze ok. 40°C, by temperatura wewnątrz produktu była zbliżona do temperatury wędzenia, ale etap ten nie jest konieczny. Kaszanki wegańskie nie wymagają specjalnego osuszania, bo nie będą tak jak mięso intensywnie parować. Jest to tak naprawdę gotowy produkt, który chcemy by nabrał dymnego aromatu, więc można od razu przejść do wędzenia właściwego.

Wędzenie kaszanki wegańskiej:

Kaszanki wędzimy w temperaturze 65°C przez ok. 5h. Proponowana mieszanka zrębków: olcha i grusza.
Kaszanka jest gotowa do spożycia od razu po wędzeniu.

[print-me target=”div#print” title=”Drukuj przepis”]

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Komosa_ryzowa – odczyt 16.08.2021
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lizyna – odczyt 16.08.2021
https://www.ancientgrains.com/quinoa-history-and-origin/ – odczyt 16.08.2021
http://oaquinoa.com/quinoa-history/ – odczyt 16.08.2021
Fot: Zasoby własne FASANiO®