Strona główna » Porady wędzarnicze » Wędzenie – moda na świadomość

Od kilku lat obserwujemy z nieukrywaną radością rosnące zainteresowanie domową produkcją żywności. Pieczenie chleba, kiszonki, słoiki z przetworami, produkcja serów czy wędzenie wskazuje na niesłabnący trend ku domowej i co najważniejsze – świadomej produkcji jedzenia.


Życie w stylu „slow” – czyli wędzenie zgodnie z naturą

Po falach niepokojących informacji wypływających co jakiś czas w mediach na temat dodawania do produktów spulchniaczy lub potencjalnie szkodliwych związków, nastrzykiwaniu mięsa i wędlin substancjami niewiadomego pochodzenia, albo myciu starego mięsa przed sprzedażą, decyzja o samodzielnej produkcji żywności np. poprzez wędzenie w domu jest bardzo zrozumiała. Coraz częściej decydujemy się wydać więcej by serwować sobie i swoim najbliższym produkty wysokiej jakości. Wolimy mieć swój wyrób nie tylko dlatego, że domowe jest smaczniejsze, ale również ze względu na aspekt zdrowotny, bo jak mówi stare przysłowie: „Nie dasz piekarzowi to dasz lekarzowi”.

Łącząc tradycyjne polskie przepisy i wybór jakościowo najlepszych półproduktów mamy pewność, że sobie i swoim najbliższym będziemy mogli podać zdrowe i bezpieczne dania.

Mimo, że produkcja domowych serów, pieczenie chleba z zakwasu czy kiszenie mogą wydawać się początkowo trudne, tak w książkach oraz w Internecie dostępna jest kopalnia wiedzy na każdy temat, a sprzęt produkowany dla zaspokojenia naszych gastronomicznych zachcianek wciąż ewoluuje, ułatwiając nam pracę.

Jako fani domowych wyrobów wędzarniczych, z zakorzenionymi tradycjami myśliwskimi, cenimy sobie dobrze uwędzone mięsa. Jesteśmy świadomi, że domowa produkcja wędzonek jest procesem złożonym, na który składa się wiele różnych, uzależnionych od siebie etapów, które przy pierwszym podejściu mogą wydawać się wymagające.

Tradycyjne wędzarnie, np. budowane z beczki lub cegieł, sprawiają, że cały proces wędzenia wydaje się trudną do opanowania sztuką, wymagającą stałej kontroli tego co dzieje się w środku wędzarni (np. natężenie dymu, temperatura) jak i na zewnątrz (warunki atmosferyczne) oraz szerokiej wiedzy o tych procesach i ich oddziaływaniu na siebie. Stąd wciąż popularni, szczególnie w mniejszych miejscowościach, wędzarnicy – zapraszani po ubojach lub polowaniach na wędzenie dużych ilości mięsa.

wędzenie

Wygodne i nowatorskie rozwiązania

Ale, jak już zauważyliśmy, świat stale idzie do przodu. Technologia i wiedza dostępne są na wyciągniecie ręki, a każda branża wychodzi naprzeciw swoim Klientom. W związku z czym w FASANiO® zaprojektowaliśmy nowoczesne elektryczne wędzarnie, do obsługi których nie jest potrzebna zaawansowana wiedza ani tajemne metody.
Większość tego co było uznawane za trudną sztukę zgłębianą przez setki godzin spędzonych przy wędzarni, zostało zautomatyzowane i sprowadzone do poziomu intuicyjności.

Na dobre wędzonki, poza samym produktem, który powinien być jakościowo najlepszy, przygotowany z dobrego przepisu, składa się kilka czynników:

  • stałe parametry wędzenia
  • swobodny przepływ dymu
  • drewno oraz dym.

Każdy z nich został uwzględniony przy projektowaniu wędzarni FRANCO™, tak aby podczas wędzenia nie trzeba było zastanawiać się nad poszczególnymi parametrami.

Stałe parametry wędzenia – czyli m.in. temperatura, jest ustawiana poprzez bardzo prosty w użyciu sterownik elektroniczny. Zaprogramowana precyzyjnie (do 1⁰C) temperatura jest utrzymywana dzięki konstrukcji wędzarni i wysokiej jakości izolacji. Swobodny przepływ dymu zapewnia ergonomiczna budowa oraz wymiary każdej naszej wędzarni, a także wygodne w użyciu palenisko, które znajduje się z boku wędzarni. Dzięki takiemu umiejscowieniu zrębki spalają się poza komorą wędzarniczą co uniemożliwia powstanie samozapłonu spowodowanego tlącym się drewnem. Dobór drewna wykorzystywanego do wytworzenia dymu pozostaje własnym wyborem – nie narzucamy kupna naszych zrębków, należy tylko pamiętać aby było dobrej jakości i odpowiedniej wilgotności. Można je nawet wykonać samodzielnie.
Dodatkowo cała konstrukcja wędzarni, jak również jej wnętrze wykonane jest ze szczotkowanej stali nierdzewnej, wykorzystywanej w gastronomii, która poza zdatnością do kontaktu z żywnością jest bardzo łatwa w czyszczeniu.

Poza kwestiami ergonomicznymi – oszczędnością czasu i energii, bardzo ważne jest dla nas bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego nasze opatentowane rozwiązania w kwestiach projektu komory wędzarniczej, poza zatrzymaniem ciepła wewnątrz, nie powodują nagrzewania zewnętrznych elementów do wysokiej temperatury. Dzięki tym rozwiązaniom prawdopodobieństwo potencjalnego poparzenia się elementami zewnętrznymi komory wędzarni przez przypadkowe osoby (np. dzieci) jest niewielkie. Dodatkowo wzór przemysłowy FRANCO™ zapobiega powstawaniu samozapłonu, co bywa częstym problemem w wędzarniach elektrycznych.

Cały projekt wędzarni, ale również poszczególne jej części są rozwiązaniami nowatorskimi. Umiejscowienie komina wylotowego, grzałki czy paleniska wpływa nie tylko na bezpieczeństwo użytkowania, ale również na jakość i pewność efektu końcowego czyli naszych wędzonek.

To właśnie w palenisku, w momencie spalania czyli osiągnięcia najwyższej temperatury, wytwarza się najwięcej potencjalnie szkodliwych związków. Dlatego zostało ono zaprojektowane w taki sposób, w którym cały proces spalania odbywa się poza komorą wędzarniczą, a dzięki temu do wnętrza komory przedostaje się dym, który posiada znacznie mniejszą ilość niepożądanych substancji niż w innych dostępnych rozwiązaniach.

Tworząc prawdopodobnie najwygodniejszą i najbardziej innowacyjną wędzarnię na rynku nie pominęliśmy kwestii estetyki. Ważnym aspektem był elegancki wygląd wędzarni, która swoim surowym drewnem nawiązuje do tradycji wędzarniczych. Jednak jeśli standardowy wygląd FRANCO™ nie trafia w gusta, może ona zostać dostosowana do osobistych preferencji.

Nie ustajemy w doskonaleniu naszych urządzeń. Słuchamy naszych Klientów i pracujemy nad dodatkowymi elementami wędzarni, aby jej użytkowanie stało się maksymalnie komfortowe oraz przyjemne.

 

Fot: Zasoby własne FASANiO® / Canva