Ryby i owoce morza

Ryby wędzone
Wędzenie ryb jest doskonałym sposobem, aby móc je przechowywać przez dłuższy czas. Wędzenie dodaje rybom wyjątkowego smaku i aromatu, którego nie da się uzyskać przez inne metody przygotowywania. Dlatego też zachęcamy Cię do zapoznania się z naszymi przepisami na wędzenie ryby i wędzenie owoców morza.
Dlaczego warto wędzić ryby?
Ryby powoli wędzone w wędzarni nabierają cudownego aromatu, a ich mięso zyskuje wspaniałą strukturę i konsystencję. Ryby wędzone będą nasycone wszystkimi smakami słodkiego, wędzonego drewna. W połączeniu z przyprawami i aromatami cytrusów ryba z wędzarni będzie przepysznym przysmakiem.

Wędzenie ryb obok suszenia, podobnie jak i mięsa, jest jedną z najstarszych metod ich konserwacji. Oprócz właściwości konserwujących, wędzenie w niektórych przypadkach zamienia rybę którą możemy zjeść od razu po wędzeniu.

Najczęściej wędzonym gatunkiem ryby są: łosoś, pstrąg, węgorz i makrela.

Do wędzenia na zimno zaleca się: śledzie, pstrągi, trocie i łososie, natomiast na gorąco sprawdzą węgorze i pozostałe ryby słodkowodne.
Wędzenie ryb na zimno
to proces, w którym ryby są wędzone przez okres do 24 godzin w temperaturze a nie wyższej niż 25 stopni C.W tym czasie ryba nabiera delikatnego smaku i aromatu. Jest to metoda, która warto poznać, ponieważ smak ryb wędzonych na zimno jest bardziej delikatny niż ryb wędzonych na ciepło.
Wędzenie ryb na ciepłó
Wędzenie ryb na ciepło jest procesem, w którym ryby są wędzone przez okres do 24 godzin w temperaturze a nie wyższej niż 25 stopni C.W tym czasie ryba nabiera delikatnego smaku i aromatu. Jest to metoda, która warto poznać, ponieważ smak ryb wędzonych na zimno jest bardziej delikatny niż ryb wędzonych na ciepło.
Jakie drewno warto wybrać do wędzenia ryb?
Wędzenie ryb to proces, w którym ryba poddana zostaje działaniu dymu powstałego podczas spalania kawałków drewna. Do tego celu używa się drewna bez kory z drzew liściastych – dębu, grabu, buku, wiązu i akacji, a także drewna drzew owocowych (śliwy, jabłonie i grusze). Rodzaj drewna ma wpływ na kolor i smak.
Gdzie kupić dobre zrębki wędzarnicze do wędzenia ryb ?
Najlepiej kupić je bezpośrednio w  internetowych sklepach specjalistycznych oferujących wędzarnie i akcesoria do wędzenia.
Jakie przepisy na wędzone ryby i owoce morza znajdziesz na stronach fasanio.pl:

przepis na wędzonego karpia królewskiego
przepis na wędzonego okonia
przepis na pasty z ryby wędzonej
przepis na Pâté z wędzonych ryb
przepis na Risotto z wędzonymi owocami morza
przepis na wędzoną kałamarnicę
przepis na wędzoną makrele
przepis na wędzonego krewetki
przepis na wędzone śledzie
przepis na karmazyn
przepis na wędzonego łososia jurajskiego solonego na mokro i na sucho
przepis na wędzonego pstrąga solonego na mokro i na sucho
przepis na wędzonego pstrąga tęczowy z pesto z czosnku niedźwiedziego
przepis na wędzonego węgorza europejski -wędzony, rozkosz dla podniebienia

Przejdź do góry