Strona główna » Porady wędzarnicze » Etapy wędzenia – podsumowanie

Podsumowanie etapów wędzenia oraz przechowywanie uwędzonych produktów.


Aby móc cieszyć się bezpiecznym, długotrwałym i pysznym wyrobem własnej produkcji, bardzo ważne jest, aby cały proces wędzenia odbył się w odpowiedniej kolejności bez pomijania żadnych etapów wędzenia. Dlatego zebraliśmy dla Państwa wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu.

W całym procesie wędzenia i przygotowania wyróżniamy poszczególne etapy:

  1. Wybór mięsa i ryb dobrej jakości – pisaliśmy o tym TU i TU.
  1. Peklowanie lub solenie czyli utrwalenie mięsa w celu przedłużenia jego trwałości, poprzez jego zasolenie (solą peklującą lub zwykłą) lub włożeniu do  zalewy peklującej lub solanki. Szczegółowe informacje o soleniu znajdą Państwo TU, a o peklowaniu TU.
  2.       Ociekanie i osadzanie – znajdą je Państwo TU.
  3.       Osuszanie w wędzarni – TU.
  4.       O wędzeniu znajdą Państwo TU, TU i TU.
  5.       O obróbce termicznej – podpiekaniu i parzeniu TU.
  6.       O studzeniu – TU.

Po prawidłowo przeprowadzonym procesie wędzenia produkty na długo zachowują świeżość i są trwałe. Często wędzimy większą ilość na raz i przechowujemy nasze wędliny.

 Jaki sposób przechowywania uwędzonych produktów wybrać?

Produkty można przechowywać w lodówce – najlepiej zamknięte w pojemniki, które pozwalają na przepływ powietrza. Dzięki temu wędzonki zachowają swoją soczystość, a pozostałe produkty w lodówce nie przejdą ich zapachem.

Wędzonki pakowane w próżnię i umieszczone w lodówce, można przechowywać nawet do 4 tygodni.

Produkty pakowane w próżnię i umieszczone w zamrażarce – okres przechowywania w taki sposób jest najdłuższy i wynosi 12 miesięcy. Aby z powrotem cieszyć się smakiem pysznych wędzonek po wyjęciu z zamrażalnika należy odmrażać je powoli, najlepiej w lodówce, przez 24 h.

 

Fot: Zasoby własne FASANiO®