Strona główna » Przepisy » Polędwiczki z dzika – przepis

Polędwiczki z dzika są idealną propozycją dla osób początkujących w wędzeniu oraz osób chcących rozpocząć przygodę z dziczyzną


Polędwiczki nie wymagają większych przygotowań, jak np. kiełbasa, dlatego jeśli mamy dostęp do polędwiczek z dzika to jest to bardzo dobry pomysł, aby wędzenie dziczyzny rozpocząć właśnie od polędwiczek.

Myśląc o osobach początkujących FASANiO® zaprojektowało swoje wędzarnie tak, aby nawet osoba która po raz pierwszy podchodzi do tematu wędzenia, była w stanie samodzielnie i z powodzeniem obsłużyć wędzarnię FRANCO™. Wędzarnia jest prosta w obsłudze, wręcz intuicyjna, a nasz Dział Obsługi Klienta zawsze chętnie służy pomocą, gdyby było potrzebne wsparcie.

Polędwiczki wieprzowe często przygotowywane są w stylu łososiowym, czyli po uwędzeniu nie są poddawane dalszej obróbce termicznej. W wypadku dziczyzny, w celach bezpieczeństwa, mięso zaleca się poddać obróbce termicznej (sparzeniu bądź podpieczeniu w wędzarni).

We współpracy z kanałem myśliwskim Darz Bór TV, nakręciliśmy odcinek o wędzeniu dziczyzny. Wszystkie przepisy, które zostały wykorzystane zostaną opublikowane na naszym blogu oraz na naszych kanałach społecznościowych: Darz Bór TV i FASANiO®, a cały odcinek możecie obejrzeć TUTAJ.

polędwica z dzikaPolędwiczki z dzika – przepis

 Wykorzystane materiały:

Składniki na polędwiczki z dzika:

  • polędwiczki z dzika – 2 szt. (razem ok. 200g)
  • sól peklowa – 52 g/kg
  • cukier – 8 g/kg
  • woda przegotowana i ostudzona – 0,6 l/kg
  • liść laurowy – 1 szt.
  • ziele angielskie – 3 szt.
  • pieprz ziarnisty – 3 szt.
  • nasiona kardamonu – 3 szt.
  • czosnek – 3 ząbki

Solenie:

Wodę doprowadzamy do wrzenia wraz z przyprawami (pieprz ziarnisty, liść laurowy, ziele angielskie, kardamon). Po ostudzeniu dodajemy sól peklową, cukier i czosnek. Następnie zanurzamy mięso i peklujemy przez 4 dni. Drugiego dnia obracamy mięso (używamy jednorazowych rękawiczek, nie dopuszczamy by do zalewy dostały się bakterie, które mogą spowodować zmętnienie zalewy i zepsucie mięsa).

Ociekanie:

Polędwiczki wyciągamy z zalewy i wywieszamy w chłodnym miejscu (max 12°C) do ocieknięcia na ok. 12h.

Wygrzewanie i osuszanie:

Do wędzarni ustawionej na 40°C wkładamy polędwiczki, uruchamiany system Dry Faster® i suszymy do momentu, aż powierzchnia będzie sucha jak pergamin.

Wędzenie polędwiczek z dzika:

Po dokładnym osuszeniu, podnosimy temperaturę do 60°C i rozpalamy zrębki, np. buk i olcha. Wędzimy przez około 5-6h. Na ostatnią godzinę dosypujemy do paleniska zrębki jabłoni i gruszy.

Obróbka termiczna:

Po zakończonym wędzeniu parzymy polędwiczki. Podgrzewamy wodę do temp 80°C, zanurzamy mięso i parzymy do osiągnięcia wewnątrz temp 72°C, po czym wyjmujemy z wody i wywieszamy do wystudzenia.

[print-me target=”div#print” title=”Drukuj przepis”]  

Fot: Zasoby własne FASANiO®