Strona główna » Przepisy » Przepis na parówki

Królowe polskich śniadań czyli przepis na parówki domowe.


Poznaj przepis na parówki które rewelacyjnie się czują w towarzystwie ketchupu, musztardy, kajzerki i jajecznicy – któż nie raczył się takim zestawem? Mimo swojego nie najlepszego postrzegania pod kątem składu, ich popularność nie maleje. Producenci zapewniają o składach i jakości mięsa w swoich wyrobach, ale prawda jest taka, że dopóki samemu nie zrobimy to nie mamy stu procentowej pewności co jest w środku.

wędzone parówki

Dlatego mamy dla Was przepis na domowe parówki. Jest z nimi trochę zabawy, ale uwierzcie nam – warto. Poziom satysfakcji z samodzielnego ich przygotowania i zaserwowania na śniadanie, jest naprawdę olbrzymi! Świetnie sprawdzą się również w hot dogach – co na pewno ucieszy młodszych.

Bardzo ważnym jest aby pilnować podanej w przepisie temperatury mięsa podczas przygotowania. Niska temperatura pomoże w uzyskaniu gładkiej konsystencji i nie pozwoli, aby mięso zaparzyło się podczas mielenia.

 

Przepis na parówki

Wykorzystane materiały:

Składniki na parówki:

  • Łopatka wieprzowej – 2 kg
  • Podgardle oczyszczone – 1 kg
  • Peklosól – 20 g/1 kg mięsa
  • Pieprz kolorowy – 3 g/ kg mięsa
  • Papryka słodka – 2 g/1 kg mięsa
  • Gałka muszkatołowa – 1 g/1 kg mięsa
  • Cukier trzcinowy – 2 g/1 kg mięsa
  • Czosnek – 1 g/1 kg mięsa
  • Zmrożona woda lub lód rozdrobniony na „śnieg” – ok. 300g
  • Jelita baranie lub osłonki kolagenowe, kal. 28/30, (ok. 2,5 m/kg farszu)

Solenie:

Mięso pokrojone w kostkę ok 3-4cm zasypujemy peklosolą, dokładnie mieszamy i odstawiamy na ok. 36 godzin w zimne miejsce, najlepiej do lodówki (temperatura 4-7°C).

Przygotowanie:

Zimne mięso razem z solą peklującą mielimy na sitku o oczkach 2,5 mm trzy razy. Po każdym zmieleniu mięso wkładamy do zamrażalnika, aby uzyskało temperaturę ok. 4°C.
Następnie za pomocą robota z końcówkami do mieszania wyrabiamy na najwyższych obrotach dwa razy z podmrażaniem i dodaniem lodu lub bardzo zimnej wody.
Nie możemy dopuścić aby temperatura mięsa podniosła się powyżej 6°C, dlatego w trakcie wyrabiania wkładamy mięso do zamrażalnika lub schładzamy wodą lub lodem. Masa powinna osiągnąć konsystencję masła.

Nabijamy w jelita baranie lub osłonki kolagenowe.

Ociekanie i osadzanie:

Parówki wieszamy na kiju wędzarniczym pozwalając im osadzić się i ocieknąć, przez ok.1 godzinę.

Wygrzewanie i osuszanie:

Parówki władamy do wędzarni FRANCO™  wygrzanej na 40°C na ok. 2 godziny.

Wędzenie:

Wędzimy w temp ok. 45°C do uzyskania odpowiedniego koloru. Kolor słomkowy jest wskazany, można go uzyskać po ok. 2-3 godzinach wędzenia.
Proponowana mieszanka zrębków: buk, czereśnia i morela.

Obróbka termiczna:

Po zakończonym wędzeniu parówki parzymy w wodzie o temperaturze 75°C, przez ok. 10 min, do uzyskania temperatury wewnątrz wyrobu 68-70°C. Po osiągnięciu temperatury wyciągamy parówki i od razu hartujemy przez 5 minut w zimnej wodzie.

Wystudzone parówki przechowujemy w lodówce.

 

Smacznego!

[print-me target=”div#print” title=”Drukuj przepis”]  

Fot: Zasoby własne FASANiO®