Strona główna » Przepisy » Schab z dzika faszerowany ziołami – przepis

Schab z dzika pachnący rozmarynem, tymiankiem i szałwią? Poezja smaków!


W tym przepisie korzystamy ze świeżych ziół, które z pewnością dostaniemy w marketach, na bazarach lub możemy wyhodować we własnym ogródku :)

Już samo przygotowywanie farszu z ziół jest doznaniem mile łechtającym nasze nozdrza… a co dopiero nasze kubki smakowe!

Pod koniec wędzenia schabu dodaliśmy kilka jagód suszonego jałowca. Jesteśmy świadomi tego, że różne rodzaje mięs potrzebują różnych rodzajów aromatów dymnych. Dodatkowo, każdy z nas może mieć własne preferencje smakowe oraz receptury. Dlatego projektując wędzarnie FRANCO™ postanowiliśmy zapewnić swoim Klientom niezależność w wyborze zrębków. Palenisko, zostało skonstruowane tak, aby można było korzystać z dowolnie wybranych zrębków. Można zaopatrzyć się w nie u dowolnego sprzedawcy, w sklepie ogrodniczym, przygotować samemu lub zamówić bezpośrednio w sklepie FASANiO®.

We współpracy z kanałem myśliwskim Darz Bór TV, nakręciliśmy odcinek o wędzeniu dziczyzny. Wszystkie przepisy, które zostały wykorzystane zostaną opublikowane na naszym blogu oraz na naszych kanałach społecznościowych: Darz Bór TV i FASANiO, a cały odcinek możecie obejrzeć TUTAJ.

schab z dzika z ziołami

Schab z dzika faszerowany ziołami – przepis

 Wykorzystane materiały:

Składniki na schab z dzika:

 • schab z dzika – 2 szt. (razem około 1.5kg)
 • sól peklowa – 52 g/kg
 • cukier – 7 g/kg
 • woda przegotowana i ostudzona – 0,6 l/kg
 • liść laurowy – 3 szt.
 • ziele angielskie – 5 szt.
 • pieprz ziarnisty – 5 szt.
 • czosnek – 5 ząbków

Farsz:

 • świeży rozmaryn – 2 gałązki
 • świeży tymianek- 4 gałązki
 • świeża szałwia – 5 gałązek
 • czosnek – 4 ząbki
 • pieprz do smaku

Solenie:

Wodę doprowadzamy do wrzenia wraz z przyprawami (pieprz ziarnisty, liść laurowy, ziele angielskie). Po ostudzeniu dodajemy sól peklową, cukier i czosnek. Oczyszczone z błon mięso zanurzamy w zalewie i peklujemy przez 4 dni. Drugiego dnia obracamy mięso (używamy jednorazowych rękawiczek, nie dopuszczamy by do zalewy dostały się bakterie, które mogą spowodować zmętnienie zalewy i w efekcie zepsucie mięsa).

Przygotowanie:

Farsz: dzień przed wyjęciem schabów z zalewy peklującej, przygotowujemy farsz. Zioła (rozmaryn, tymianek i szałwię) bardzo drobno siekamy. Łączymy z posiekanym czosnkiem i doprawiamy odrobiną pieprzu. Wyjmujemy schaby z zalewy peklującej. Farsz nakładamy na jeden z kawałków od wewnętrznej strony i przykrywamy drugim. Następnie ciasno obwiązujemy sznurkiem wędliniarskim.

Ociekanie:

Wywieszamy w chłodnym miejscu (max 12°C) do ocieknięcia na ok. 12h.

Wygrzewanie i osuszanie:

Do wędzarni ustawionej na 40°C wkładamy schaby, uruchamiamy system, Dry Faster® i suszymy do momentu, aż powierzchnia mięsa będzie sucha jak pergamin.

Wędzenie schabu z dzika:

Po dokładnym osuszeniu, podnosimy temperaturę do 60°C i rozpalamy zrębki, np. buk i olcha. Wędzimy przez około 5-6h. Na ostatnią godzinę dosypujemy do paleniska zrębki śliwy i gruszy oraz kilka jagód suszonego jałowca.

Obróbka termiczna:

Po zakończonym wędzeniu schab parzymy. Podgrzewamy wodę do temp 80°C, zanurzamy mięso i parzymy do osiągnięcia wewnątrz temp 72-75°C, po czym wyjmujemy z wody i wywieszamy do ocieknięcia i wystudzenia.

[print-me target=”div#print” title=”Drukuj przepis”]  

 
Zdjęcie: Przesłane przez Darz Bór TV. Udostępniono za zgodą.