Tradycyjna szynka wędzona – przepis
Klasyka czyli szynka wędzona – uwielbiany smak, a jednocześnie prosty przepis dla początkujących.
Smak szynki wędzonej jest uwielbiany przez każdego, soczysta, chrupka i delikatna. Może być składnikiem kromki lub dodatkiem do obiadu. To niekwestionowana ozdoba tradycyjnej deski wędlin. Szynka wędzona to również częsty składnik sałatek, która nadaje im niepowtarzalnego smaku. Dlatego warto pomyśleć o samodzielnym zrobieniu szynki dzięki temu będziesz miał gwarancję, że wyrób będzie miał dobry skład, bez chemicznych dodatków i konserwantów, a bonusem stanie się zachwyt całej rodziny i przyjaciół.
Czy szynka wędzona jest zdrowa?
Tradycyjnie wędzona szynka jest jedną z najzdrowszych potraw jakie mamy w swojej lodówce. Tylko 145 kalorii jest w 100 gramach szynki. To również bogate pokłady białka i tłuszczów. W szynce znajdziemy również źródła witamin takich jak niacyna, tiamina, ryboflawina, witamina B, witamina B12, kwas foliowy, witamina E oraz witamina D.
Przepis – tradycyjna szynka wędzona
Wykorzystane materiały:
- Wędzarnia Franco™ Premium
- Drążki – 1 szt.
- Zrębki wędzarnicze buk/olcha
- Zrębki wędzarnicze czereśnia
- Zrębki wędzarnicze klon
Składniki na szynkę wędzoną:
- szynka wieprzowa „kulka” – 4kg
- sól peklowa – 72 g/kg
- cukier – 9 g/kg
- woda – 1 l/kg
- czosnek niedźwiedzi
- liście laurowe – 6 sztuk
- ziele angielskie – 10 ziaren
- pieprz czarny – 10 ziaren
Solenie:
Przygotować wywar z przypraw, ostudzić i dolać do wody – razem z wywarem zalewy ma być 1 l/kg mięsa. Dodać odpowiednią ilość soli peklowej, dokładnie wymieszać, włożyć mięso i odstawić łącznie na dwa dni w chłodne miejsce. Po 24 godzinach wykonać nastrzyk z tej solanki w której pływa mięso w proporcjach: 240 ml/kg mięsa, mniej więcej co 5 cm. Łącznie wykonać trzy nastrzyki.
Ociekanie / osadzanie:
Szynkę wkładamy w siatkę wędliniarską i zawieszamy do ocieknięcia w chłodnym miejscu, najlepiej na całą noc.
Wygrzewanie i osuszanie
Wędzarnię FRANCO™ ustawiamy na 45°C, uruchamiamy Dry Faster® i osuszamy przez ok. 2-3 godziny.
Wędzenie szynki:
Gdy powierzchnia szynki będzie sucha jak pergamin, podnosimy temperaturę wędzarni na 60-69°C, puszczamy dym (u nas mieszanka zrębek: olcha, czereśnia i klon) i wędzimy przez 4-5 godzin.
Obróbka termiczna:
Po zakończonym wędzeniu, podgrzewamy wodę do temperatury 80°C i parzymy szynkę do uzyskania 68°C wewnątrz mięsa. Schładzamy ok. 1 minutę pod zimną wodą, a następnie pozostawiamy w chłodnym miejscu do całkowitego wystudzenia.