Strona główna » Przepisy » Wędzone śledzie

Wędzone śledzie – przepis


Tak już się utarło w naszej kulturze kulinarnej, że śledzik to w occie, z cebulką, w śmietanie, po kaszubsku, w sałatce, w oleju, ale obowiązkowo na świątecznym stole (niezależnie od święta), przy hucznych okazjach, śledzik po prostu być musi. Taka tradycja. Ale może inaczej – czyli wędzone śledzie.

Oczywiście tradycja tradycją, ale my śledziki wrzuciliśmy do naszej wędzarni FRANCO™  i z pewnością, obok tych w occie i śmietanie, staną się pozycją obowiązkową na naszych stołach.

wędzone śledzie

Wędzony śledź to samo zdrowie

Śledzie są bogatym źródłem pełnowartościowego i dobrze przyswajanego przez nasz organizm białka. Zaletą tej ryby jest spora zawartość tłuszczu – aż 16 g w 100 g. – 70 procent tego tłuszczu stanowią kwasy tłuszczowe jedno- i wielonienasycone, które są bardzo ważne zdrowia. Śledzie to ryby tłuste, jednak nie są one bardzo kaloryczne. 100 g mięsa to 160 kcal, a zawarty w nich kwas omega-3 przyśpiesza przemianę materii i spalanie tłuszczu.

W śledziu znajduje się witamina E, która ma działanie przeciwmiażdżycowe. Mięso ryby dostarcza dużo żelaza, cynku, fosforu i jodu, dlatego wskazane są dla osób cierpiących na choroby układu krążenia i niedokrwistość. Śledzie to również sporo potasu, który ułatwia usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Zimą natomiast świetnie sprawdzą się dla tych, którzy mają kłopoty z przeziębieniami, zwiększając odporność ich organizmu.

Przepis na wędzone śledzie

Wykorzystane materiały:

Składniki na wędzone śledzie:

  • świeży śledź, tusza bez głowy – 8szt.
  • sól kuchenna – 70 g/kg
  • woda – 1 l/kg

Solenie:

Tuszki śledzia dokładnie płuczmy pod bieżącą wodą.
Przygotowujemy solankę w proporcjach 1kg ryby/70g soli/1l wody. Następnie zanurzamy w niej nasze ryby i pozostawiamy w lodówce na 12h.

Ociekanie:

Po upływie 12h wyjmujemy ryby z solanki.
Opłukujemy pod bieżącą wodą w celu zmycia nadmiaru soli. Zawieszamy na hakach bądź zawiązujemy pętelki ze sznurka wędliniarskiego na ogonach i zawieszamy w chłodnym miejscu na ok. 3h do ocieknięcia.

Wygrzewanie i osuszanie:

Wygrzewamy wędzarnię do temperatury 55°C. Kiedy wędzarnia osiągnie wybraną temperaturę wkładamy ryby i uruchamiamy system Dry Faster®. Osuszamy do momentu, w którym powierzchnia będzie całkowicie sucha, a wnętrze ryby osiągnie temperaturą ok. 55°C.

Wędzenie śledzi:

Rozpalamy zrębki olchy, gruszy i jabłoni.
Wędzimy w temperaturze 55°C przez ok. 2-4h w zależności od grubości ryby i zawartości tłuszczu.

Obróbka termiczna:

Na koniec wędzenia podnosimy temperaturę do 90°C i podpiekamy ryby przez ok. 30 min, aby doszła w środku, a skórka stała się chrupiąca.

 

[print-me target=”div#print” title=”Drukuj przepis”]
Fot: Zasoby własne FASANiO®