Strona główna » Przepisy » Wędzony bażant – przepis

Wędzony bażant – kojarzy się z kuchnią staropolską i brzmi ekskluzywnie… No to wędzimy!


Jako, że bażant żyje w swoim naturalnym środowisku, jego mięso będzie chude a jednocześnie bardzo wartościowe. Nie raczy się on paszami, z wątpliwymi dodatkami. Jego dieta to to, co sama natura dała. Także podobnie jak reszta dziczyzny posiada jedno z najzdrowszych mięs.

W przygotowaniu bażanta najważniejszym zabiegiem jest solenie – dzięki niemu mięso ładnie zmięknie. Kolejną istotną kwestią jest temperatura – nie chcemy przesuszyć naszego bażanta, dlatego nie przekraczamy temperatury 55°C.

W wypadku wędzarni FRANCO™ nie musimy obawiać się skoków temperatury, ponieważ sterownik sam będzie pilnował, aby temperatura w komorze wędzarni była dokładnie taka jaką ustawimy.

We współpracy z kanałem myśliwskim Darz Bór TV, nakręciliśmy odcinek o wędzeniu dziczyzny. Wszystkie przepisy, które zostały wykorzystane zostaną opublikowane na naszym blogu oraz na naszych kanałach społecznościowych: Darz Bór TV i FASANiO®, a cały odcinek możecie obejrzeć TUTAJ.

Wędzony bażant

Wędzony bażant – przepis

 Wykorzystane materiały:

Składniki na wędzonego bażanta:

  • bażant – 1 szt. (ok. 0,6 kg)
  • sól peklowa – 40 g/kg
  • woda (przegotowana i ostudzona) – 0,5l
  • ziele angielskie – 5 szt.
  • liść laurowy – 3 szt.
  • czosnek – 4 ząbki do solanki + 1/2 główki do środka bażanta
  • tymianek świeży – kilka gałązek
  • szałwia – kilka gałązek

Solenie:

Wodę z liśćmi laurowymi i zielem angielskim doprowadzamy do wrzenia. Po wystudzeniu dodajemy peklosól 40 g/1kg i cukier 5 g/kg mięsa. Nastrzykujemy bażanta solanką w ilości
ok. 180 ml/kg mięsa. Nastrzykujemy piersi, uda i podudzia co 5 cm. Zanurzamy bażanta w pozostałej solance i pozostawiamy na 3 dni w chłodnym miejscu.

Przygotowanie:

Po wyjęciu z zalewy peklującej wkładamy do wnętrza bażanta świeże zioła i czosnek. Zaszywamy grubą nicią bądź zapinamy wykałaczkami.

Parzenie:

Bażanta wkładamy do nagrzanej do 80°C wody i parzymy ok.1h do uzyskania w najgrubszym miejscu temp 74°C.

Ociekanie:

Wywieszamy bażanta do ocieknięcia na 2-3h.

Wygrzewanie i osuszanie:

Do wygrzanej na 40°C wędzarni wkładamy bażanta na 30 minut do osuszenia i wygrzania. Skóra musi być sucha jak pergamin, a temperatura wewnątrz zbliżona do temperatury wędzenia.

Wędzenie bażanta:

Podnosimy temperaturę do 55°C i rozpalamy zrębki, np. buk i śliwa oraz odrobinę jagód jałowca. Wędzimy przez około 3-4 h.
Wcześniej sparzonego bażanta można spożywać od razu po zakończonym wędzeniu i ostudzeniu.

[print-me target=”div#print” title=”Drukuj przepis”]  

Zdjęcia: Przesłane przez Darz Bór TV – udostępniono za zgodą, oraz zasoby własne FASANiO®.