Strona główna » Przepisy » Wędzony królik – przepis

Wędzony królik – wędzić czy nie wędzić?


Są tacy, którzy mówią, że nie warto…, że wychodzi twardy i mało jest na nim mięsa. Faktycznie – możemy zgodzić się z drugą częścią tego stwierdzenia – mięsa jest mało. Ale zdecydowanie wart jest spróbowania jest wędzony królik w szczególności comber i udźce!

Nasz królik wyszedł soczysty i mięciutki. Także zamiast robić kolejną potrawkę z królika, wrzućmy go do wędzarni. A pozostałe części, które mają małą ilość mięsa można wykorzystać do ugotowania bulionu, na którym przyrządzimy aromatyczną zupę lub sos.

wędzony królik

 Wędzony królik – przepis

 Wykorzystane materiały:

Składniki na wędzonego królika:

  • królik – 2 kg
  • peklosól – 80 g/kg/litr
  • przegotowana i ostudzona woda – 1 l/kg
  • białe wino wytrawne – 1 l/kg
  • goździki – 10 sztuk
  • pomarańcze – 2 sztuki

Solenie:

Do przegotowanej, ostudzonej wody dajemy 80g peklosoli/ litr wody / 1kg mięsa. Częścią zalewy peklującej nastrzykujemy każdy mięsień królika. Zostawiamy w temperaturze 7°C na 3 dni.

Przygotowanie:

Po tym czasie, wylewamy zalewę peklującą i zalewamy królika winem o temperaturze 7°C. Dodajemy goździki i wyszorowane i sparzone wrzątkiem pomarańcze pokrojone w ćwiartki. Całość wkładamy do lodówki na kolejne 24 h.

Ociekanie / osadzanie:

Po 24 h wyciągamy królika i ociekamy przez 12h w chłodnym (max 12°C) i przewiewnym miejscu.

Wygrzewanie i osuszanie:

Ustawiamy temperaturę w wędzarni na 50°C. Do nagrzanej wędzarni wkładamy królika i osuszamy aż królik będzie całkiem suchy jak pergamin i ciepły.
Przy włączonym systemie Dry Faster® trwa to ok. 1,5 h, do osiągnięcia całkowitej suchości. Bez systemu należy zwiększyć temperaturę do ok. 55°C i uchylić drzwiczki, by zapewnić lepszy przepływ powietrza. Osuszanie i wygrzewanie odbywa się bez dymu!

Wędzenie:

Po osuszeniu i wygrzaniu królika podwyższamy temperaturę do 55°C i odpalamy zrębki. Użyliśmy zrębków olchowych. Pod koniec wędzenia można dorzucić zrębki czereśni. Pożądany kolor pojawił się po ok 2 godzinach.

Obróbka termiczna:

Zagotowujemy wodę w duży garnku. Po zagotowaniu pozwalamy temperaturze opaść do 80°C i wkładamy królika w całości. Utrzymujemy temperaturę wody na 80°C i parzymy królika do osiągnięcia wewnątrz temperatury 72°C.

[print-me target=”div#print” title=”Drukuj przepis”]  

Fot: Zasoby własne FASANiO®