Strona główna » Przepisy » Wędzony okoń

Wędzony okoń – przepis oraz kilka ciekawostek…


Wędzony okoń

Okonie są jednymi z najbardziej popularnych ryb wśród konsumentów. Są łatwo dostępne, mają dobre właściwości odżywcze i są bardzo smaczne. Wędzenie okonia dodaje mu jeszcze więcej smaku i aromatu. Jest to jeden z najlepszych sposobów na przechowywanie i przyrządzanie tej ryby.
Wędzony okoń ma wiele zalet. Dodaje ono rybie intensywny, dymny smak, który jest bardzo popularny wśród konsumentów. Wędzenie pomaga także zachować rybę przez dłuższy czas. Jest to szczególnie przydatne w przypadku, gdy chcemy mięso okonia przechowywać dłużej. Dlatego też przygotowaliśmy dla was ten wyjątkowy przepis.wędzony okoń

Wszystko o okoniu

Okoń to drapieżna ryba, żyjąca w stadach, w wodach stojących, płynących, a także słonawych wodach przybrzeżnych.

Jest jedną z najbardziej pospolitych, a jednocześnie najpiękniej ubarwionych ryb w polskich wodach. Ciało okonia pokryte jest twardymi łuskami, które należy usunąć przed dalszym przygotowaniem do spożycia. Jego ubarwienie jest zmienne i zależne od środowiska w którym żyje, jakkolwiek charakterystyczne są poprzeczne pasy na bokach i czerwone płetwy brzuszne.

Na wiosnę, w kwietniu i maju, samice okonia rozpoczynają składanie kilkudziesięciu tysięcy ziaren ikry. Zazwyczaj składają je w mocno zarośniętych miejscach, w płytkich wodach. Pasma ikry układają się w dwumetrowe charakterystyczne taśmy. Wylęg następuje po około 2-3 tygodniach.

Jako, że są bardzo żarłocznymi rybami, ich życie upływu na żerowaniu. Zazwyczaj preferują skorupiaki, ale w wypadku gdy zaczyna brakować pożywienia, budzi się w nich kanibalizm i mogą atakować mniejsze od siebie osobniki własnego gatunki. Mimo obfitego odżywiania, okonie rosną bardzo powoli, dorastają do ok. 25cm długości, a żyją do 15 lat.

Ryby te preferują chłodniejsze wody, stają się wtedy bardziej żywotne i aktywie żerują, dlatego idealnym okresem na połów tych ryb to miesiące jesienne: wrzesień i październik.

Mięso okonia jest białe, delikatne i słodkawe w smaku. Może kojarzyć się z sandaczem, chociaż często uważane jest za smaczniejsze. Jego mięso jest chude, także idealnie sprawdzi się u osób pilnujących kaloryczności. Dość duża ilość ości nie jest problematyczna, ponieważ podczas obróbki termicznej ości kruszeją.

Okonie najczęściej smażymy lub pieczemy. Ryba ta może zostać również poddana dojrzewaniu (z dodatkiem soli i przypraw). My oczywiście zachęcamy do wędzenia, bo również w tej formie okoń sprawdza się doskonale.

 

Wędzony okoń przepis

  Wykorzystane materiały:

Składniki:

  • okoń świeży cały – 4 szt.
  • sól kuchenna – 70 g/kg
  • woda – 1 l/kg

Przygotowanie:

Ryby patroszymy. Następnie oczyszczamy skórę jeśli tego wymaga. Wycinamy skrzela i usuwamy gałki oczne z oczodołów. Możemy również usunąć płetwy, przez wzgląd na ich ostre krawędzie. Ryby dokładnie płuczmy pod bieżącą wodą.

Solenie:

Przygotowujemy solankę w proporcjach 1 kg ryby/70g soli/1l wody. Następnie zanurzamy w niej ryby i pozostawiamy w lodówce na 12h.

Ociekanie:

Po upływie 12h wyjmujemy ryby z solanki. Opłukujemy pod bieżącą wodą w celu zmycia nadmiaru soli. Zawieszamy na hakach bądź zawiązujemy pętelki ze sznurka wędliniarskiego na ogonach i zawieszamy w chłodnym miejscu na ok. 3h do ocieknięcia.  

Wygrzewanie i osuszanie:

Wygrzewamy wędzarnię do temperatury 55°C. Kiedy wędzarnia osiągnie wybraną temperaturę wkładamy ryby i uruchamiamy system Dry Faster®. Osuszamy do momentu, w którym powierzchnia będzie całkowicie sucha, a wnętrze ryby osiągnie temperaturą ok. 55°C.

Wędzenie:

Rozpalamy zrębki olchy, gruszy i jabłoni. Wędzimy w temperaturze 55°C przez ok. 2-4h w zależności od grubości ryby i zawartości tłuszczu.

Obróbka termiczna:

Na koniec podnosimy temperaturę do 90°C i podpiekamy ryby przez ok. 30 min, aby doszła w środku, a skórka stała się chrupiąca.

[print-me target=”div#print” title=”Drukuj przepis”]  

Źródła:
https://wedkarskiswiat.pl/atlas-ryb/okon – odczyt 29.06.2021
http://rybawygrywa.pl/ryby-slodkowodne/okon/ – odczyt 29.06.2021
https://wedkuje.pl/ryby/okon/277 – odczyt 29.06.2021
https://www.nurkomania.pl/fauna_okon.htm – odczyt 29.06.2021
Fot: Zasoby własne FASANiO®