Wędzony pstrąg tęczowy z pesto z czosnku niedźwiedziego
Pstrąg tęczowy., Jak go zrobić i czym go podawać? Może czosnek niedźwiedzi? Koniecznie korzystajmy z warzyw i zół sezonowych w naszej kuchni, a także podczas wędzenia.
Wiosną pojawia się bardzo przyjemna roślina: czosnek niedźwiedzi. Ma on zbliżone działanie lecznicze oraz zdrowotne, a także smak i aromat do czosnku pospolitego, który kupujemy w główkach. Ten jednak występuje w formie podłużnych, zielonych liści i idealnie nadaje się na pesto, które jest składnikiem dzisiejszego przepisu.
W związku ze swoim intensywnym ostrym smakiem, uważajmy podczas doprawiania pesto na ilość pieprzu – szczypta wystarczy!
Pstrąg tęczowy z pesto z czosnku niedźwiedziego – przepis
Wykorzystane materiały:
- Wędzarnia Franco™ Premium
- Półka do wędzenia – 1 szt.
- Zrębki wędzarnicze buk/olcha
- Zrębki wędzarnicze jabłoń
- Zrębki wędzarnicze grusza
Wędzony pstrąg tęczowy – składniki:
- filet z pstrąga tęczowego ze skórą – 2 równe sztuki, każda po około 300g
- sól kuchenna – 18 g/kg
- czosnek niedźwiedzi świeży – około 150-200g
- oliwa z oliwek – 2 łyżki
- pieprz
Sprawdzamy dokładnie czy w filetach nie zostały ości. Jeżeli tak, delikatnie staramy się je usunąć nie niszcząc struktury mięsa.
Solenie:
Ryby nacieramy solą ze wszystkich stron w proporcji 18 g soli/1kg ryby. Nacieramy również w środku. Wkładamy na 12h do lodówki.
Ociekanie:
Po upływie 12h wyjmujemy ryby z lodówki i opłukujemy pod bieżącą wodą celem zmycia nadmiaru soli. Odkładamy na kratce do ocieknięcia na ok. 3h w chłodnym miejscu.
Przygotowanie:
Przygotowujemy pesto z czosnku niedźwiedziego. Umyte liście czosnku niedźwiedziego wkładamy do kielicha blendera, dodajemy 2 łyżki oliwy z oliwek oraz szczyptę pieprzu (nie przesadzić bo czosnek jest dość ostry).
Następnie z jednego fileta zdejmujemy skórę. Drugi filet układamy (skórą do dołu) na desce i równo smarujemy naszym pesto z czosnku niedźwiedziego. Następnie kładziemy na nim pierwszy filet (oskórowany) brzuszkiem do brzuszka.
Wygrzewanie i osuszanie:
Wygrzewamy wędzarnię do temperatury 55°C. Gdy osiągnie wybraną temperaturę wkładamy ryby i uruchamiamy system Dry Faster®. Osuszamy do momentu, w którym powierzchnia będzie całkowicie sucha, a wnętrze ryby osiągnie temperaturą ok. 55°C.
Wędzenie:
Rozpalamy zrębki olchy, gruszy i jabłoni. Wędzimy w temperaturze 55°C przez około 2-4h w zależności od grubości ryby i zawartości tłuszczu.
Obróbka termiczna:
Tak przyrządzony pstrąg nie wymaga dalszej obróbki, jest gotowy do spożycia bezpośrednio po wyjęciu z wędzarni.
Smacznego!