Porady wędzarnicze

Porady wędzarnicze

Wędzenie w domu staje się coraz bardziej popularne. Osoby wędzące w wędzarniach można coraz częściej spotkać w przydomowych ogródkach. Wędzarnie pozwalają cieszyć się unikatowym aromatem, a także przepysznym smakiem przygotowanych przez siebie swojskich wyrobów. Czy można wędzić nowocześnie i zdrowo? Korzystając z własnej wędzarni możemy zapomnieć o zmodyfikowanych wyrobach, można znaleźć na sklepowych półkach, a święta zaskoczyć swoich gości staropolskim smakiem którego przez dłuższy czas nie zapomną!

Jak wędzić ryby, kiełbasę lub inne mięso?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – wszystko zależy od tego, czego oczekujemy. Jeśli chcemy uzyskać delikatny, soczysty i aromatyczny produkt, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Pierwsza zasada to odpowiedni wybór mięsa. Najlepsze efekty uzyskamy, wędząc świeże mięso ze starannie dobranych kawałków tuszy. Należy unikać mięsa, które jest już mocno wysuszone lub ma dużo tłuszczu – będzie ono twarde i niesmaczne.

Druga ważna zasada to czas wędzenia. Musimy pamiętać, że im dłuższy czas wędzenia, tym bardziej intensywny smak  aromat mięsa. Jeśli chcemy uzyskać delikatny smak, wystarczy krótki czas wędzenia – kilka godzin. W przypadku bardziej intensywnego smaku i aromatu, czas wędzenia powinien być dłuższy – nawet do kilkunastu godzin.

Trzecią ważną zasadą jest temperatura wędzenia. Im niższa temperatura, tym dłużej musimy wędzić mięso, aby uzyskać odpowiedni smak i aromat.

W Na naszym blogu chcemy się dzielić z Wami naszymi poradami wędzarniczymi, które pozwolą na uzyskanie pysznych i zdrowych wyrobów,

Przejdź do góry